تبلیغات

World of Sport - بلوری چیست ؟ ( مزایا و معایب )

World of Sport

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

سخن روز

بلوری چیست ؟ ( مزایا و معایب )

دیسک اشعه آبی ( Blu-ray Disc - BD )

اشعه آبی که به عنوان دیسکاشعه آبی شناخته شده ، نام فرمت نسل بعدی دیسک نوری است که مشترکا توسط انجمن دیسک اشعه آبی، گروه مصرف کننده عمده الکترونیک جهان، کامپوتر های شخصی، سازنگان چند رسانه ای چون : LG , JVC ,  HP ,hitachi  ,Dell , Apple , Philips , Pioneer, Panasonic , Mitsubishi و ... ایجاد شده است .

دیسک اشعه آبی ( Blu-ray Disc - BD )
منبع :
http://www.pcmax.ir/bulletin.php?newsID=7
با تشکر از توحید جان دوست عزیز

اشعه آبی که به عنوان دیسکاشعه آبی شناخته شده ، نام فرمت نسل بعدی دیسک نوری است که مشترکا توسط انجمن دیسک اشعه آبی، گروه مصرف کننده عمده الکترونیک جهان، کامپوتر های شخصی، سازنگان چند رسانه ای چون : LG , JVC ,  HP ,hitachi  ,Dell , Apple , Philips , Pioneer, Panasonic , Mitsubishi و ... ایجاد شده است .

اولین نمونه از دیسک های نوری به منظور ذخیره اطلاعات را می توان سی دی ها دانست . این قبیل از حافظه ها ذخیره سازی مطلوبی را به منظور ذخیره داده های صوتی در اختیار کاربران قرار می دهد.

در فرمت "بلو-ری" هر "دی وی دی" گنجایشی برابر با 50 گیگابایت خواهد داشت که این میزان حدود 6 برابر "دی وی دی "های رایج فعلی است و این در حالی است که دیسکهای "اچ دی-دی وی دی" ارزانتر بوده ، اما دارای گنجایشی در حدود 45 گیگابایت خواهند بود .

ظاهر هر دو فرمت "دی وی دی" جدید مشابه ظاهر "دی وی دی" های فعلی است با این تفاوت که گنجایش بالای این دیسکها امکان ذخیره حجم بسیار بیشتر اطلاعات را فراهم کرده و به همین دلیل فیلمهای ضبط شده روی دو فرمت جدید "دی وی دی" دارای کیفیت صدا و تصویر بسیار بالاتری خواهند بود .

البته دیسكهای "دی‌وی‌دی" تنها برای ضبط فیلم مورد استفاده قرار نخواهند گرفت و اطلاعات، موسیقی و حتی بازی‌های رایانه‌ای نیز در آنها ذخیره می‌شود.

 :: به وسیله این فرمت می توان بر روی یک دیسک یک لبه blu-ray اطلاعاتی با حجم 23.3 , 25 , 27 گیگابایت و یعنی حدود 4 ساعت فیلم با فرمت (High-definition (HDTV و 13 ساعت فیلم با فرمت (Standard-definition (SDTV را ذخیره کرد.همچنین یک دیسک 2 لبه blu-ray می تواند حجمی برابر با 46.6 , 50 , 54 گیگابایت را در خود جای دهد که این مقدار حافظه تقریباً برای 8 ساعت فیلم HDTV کافی می باشد.

مزایای دیسک های Blu-Ray :

یکی از تفاوت های بزرگ بین تکنولوزی Blu-Ray با دیگر فناوری ها در ضخامت لایه پلاستیکی است که در دیسک نوری به کار می رود . در دیسک های DVD معمول و HD-DVD ، ضخامت این لایه در حدود 0/6 میلی متر است ( 600 میکرو ) که به وسیله یک لایه پلیمری و فرعی پوشانده شده است .در صورتیکه در دیسکهای Blu-Ray ، این لایه تنها در حدود 0/1 میلی متر ضخامت دارد که به وسیله لایه های فرعی بسیار نازکی پوشانده شده است .
در نتیجه به علت نازک بودن لایه های دیسک Blu-Ray :

 1. پخش شدن و پراکندگی امواج لیزر کمتر خواهد بود

 2. کمبود مواد و نازکی لایه ها باعث افزایش نفوذ پذیری لیزر و همچنین موجب ایجاد نقاط نازکتر و کوچکتر بر روی سطح دیسک می شود که این عامل باعث افزایش میزان ذخیره سازی اطلاعات بر روی هر لایه از دیسک می شود و به همین دلیل دیسکهای Blu-Ray دارای ظرفیت بالاتری نسبت به DVD و HD-DVD هستند.

معایب دیسک های Blu-Ray :

اگرچه کاهش ضخامت دیسک باعث افزایش ظرفیت در دیسکهای Blu-Ray گردیده ست ، این عامل باعث ایجاد مشکلاتی نیز می شود :

 1. در دیسک هایBlu-Ray به علت کاهش ضخامت دیسک ، مقاومت آن در برابر خراش ها و ضربه ها کم شده است و در صورت ایجاد خراش بر روی دیسک و یا هرگونه برخورد کوچک ، شاهد اختلال در بازیابی اطلاعات خواهیم بود .

 2. یکی دیگر از عیوب دیسک های Blu-Ray نزدیک بودن لنز به صفحه دیسک است که این عامل سبب اختلال در کار لنز درایو ها می شود . زیرا در صورتی که به طور ناگهانی ضربه کوچکی به درایو وارد شود ، باعث تماس بین دیسک و لنز خواهد شد و در کار درایو و دیسک ، ایجاد اختلال خواهد کرد .

درباره وبلاگ

وبلاگی حاوی مطالب گوناگون از ورزش و اینترنت
در یک کلام اینترنت برای همه
مدیر وبلاگ : حمیدرضا SHRH

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

 • محبوبترین تیم فوتبال جهان از دیدگاه شما ؟نویسندگان

log
.: سایت تخصصی هواداران بارسلونا در ایران :.
ام لاس

حدیث روز