تبلیغات

World of Sport - ده قله خطرناک جهان برای صعود

World of Sport

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سخن روز

ده قله خطرناک جهان برای صعود

1-  آناپورنا ، نپال مركزی (8091 متر)

در این كوه كه دهمین قله بلند جهان است، حدود 130 كوهنورد به این قله بهمن خیز صعود كرده اند. اما 35 نفر از آنها جان باخته اند. آناپورنا با 41% مرگ و میر بالاترین میزان مرگ را میان قله های جهان دارد.

http://www.softpersia.ir/images/9sc5zw55yjxbj3ocqt8j.jpg

1-  آناپورنا ، نپال مركزی (8091 متر)

در این كوه كه دهمین قله بلند جهان است، حدود 130 كوهنورد به این قله بهمن خیز صعود كرده اند. اما 35 نفر از آنها جان باخته اند. آناپورنا با 41% مرگ و میر بالاترین میزان مرگ را میان قله های جهان دارد.

2-  نانگاپاربات ، كشمیر

این قله "آدم خوار" نامیده می شود. این هیولای صخره ای در كشمیر خط الراس های سنگی و یخی بی شماری دارد. نهمین قله بلند جهان است و ضلع جنوبی اش بلندترین یال را در بین كوههای زمین داراست. قبل از اینكه Herman Buhl در سال 1953 آن را فتح كند 31 نفر در آن جان باختند.

3-  سیلوا گرانده، آند پرو 6344 متر

در 1985 جو سیمپسون و سیمون یاتس كه سفرنامه شان در كتاب و فیلیمی به نام Touching the Void منتشر شد، از یال غربی سیوال گرانده سعی  كردند صعود كنند. صعودی كاملا عمودی كه هیچگاه كامل نشده بوده است. آنها به قله رسیدند اما طی فرود پای سیمپسون شكست. آنگاه یاتس كه با طناب سیمپسون زخمی را پایین كشید، بالای یك صخره از دیدرسش خارج شد. پس از گذشت یك ساعت با طناب ور رفتن سیمپسون نتوانست خودش را نجات دهد، یاتس طناب را برید. بطور باورنكردنی ای سیمپسون پس از سقوط از بیش از 30 متر زنده ماند. او درون یك یخشكاف افتاد. طی  سه روز او با برف های ذوب شده ادامه حیات داد و لنگان لنگان پنج مایل را تا كمپ رفت و یاتس كه كمی قبل از او رسیده بود به گمان اینكه سیمپسون مرده است می خواست كمپ را ترك كند.

4-  K2 ، مرز پاكستان و چین ، 8610 متر

K2 دومین كوه بلند جهان است كه شهرت بدی دارد مخصوصا در رابطه با زنان كوهنورد. اولین زنی كه به قله رسید كوهنورد مشهور لهستانی Wanda Rutkiewicz بود كه در ژوئن 1986 به قله رسید. در 18 سال بعد از آن تمام پنج زن كوهنورد كه قله را صعود كرده اند كشته شده اند. سه نفر طی فرود از K2 كشته شدند، دو تای دیگر در كوه های همسایه اش جان خود را از دست دادند. Rutkiewicz نیز كمی پس از آن در 1992 در كانچنجونگا كشته شد. این نفرین سرانجام در 2004 بوسیله Edurne Pasaban شكسته شد كه تا امروز زنده است.

5- كانچنجونگا، مرز میان هند و نپال (8586 متر)

كانچنجونگا به خاطر دوری اش در نپال و دسترسی مشكل آن از هند، صعود كنندگان بسیاری ندارد. در 1999 Joe Brown و George Band اولین بار این قله را صعود كردند. در 1991 جسد اولین دو زن صعود كننده در پای دیواره اصلی پیدا شد. در 1992 Wanda Rutkiewicz پس از اینكه از فرود در توفان قریب الوقوع اجتناب كرد در قله مرد. در 1995 نیز دو كوهنورد به همراه شرپایشان در كوه ناپدید شدند. بهمن و سرمای وحشتناك، این كوه را از مرگبارترین كوههای جهان كرده است.

6-  ماترون، مرز میان سوئیس و ایتالیا، 4498 متر

این روزها خطر اصلی در ماترون شهرتش است و اشتیاق بیش از حد توریست ها برای انداختن سنگ های شل بر روی سر صعود كنندگان دیگر.

7-  اورست، مرز میان نپال و چین 8848 متر

با توجه به عظمت و بلندی سایه افكن آن، آسان است كه فرض كنیم مرگبارترین كوه جهان است. اما با توجه به تعداد زیادی كه هر روزه  برای صعود به آن اقدام می كنند، تنها 9% مرگ و میر دارد.

در سال 1996 فصل صعود، 15 نفر هنگام پایین آمدن از قله مردند و این سال مرگبارترین سال تاریخ اورست بود. فقط هشت نفر از آنها در 11 می مردند.

http://c0278592.cdn.cloudfiles.rackspacecloud.com/medium/22026.jpg

8- كوه واشنگتن ، ایالت همامپشیر در جنوب انگلستان، 1917 متر

آب و هوای بسیار متغیر، توفان و تندرهای دریایی بسیار شدید و رگبارهای یخی تابستانی  جان بیش از 100 نفر را تا به حال گرفته است. دمای هوا در قله به 50- درجه فارنهایت می رسد. در حقیقت قوی ترین بادی كه تا به حال اندازه گیری شده روی این قله بوده است. تندبادی با 231 مایل بر ساعت.

9-  دنالی، آلاسكا (6194 متر)

این كوه مستعد زلزله است. تركیب ارتفاع زیاد و عرض جغرافیایی زیاد بیماری ارتفاع را بسیار بیشتر و سریعتر می كند. (در خط استوا، قله ای با این اندازه نیمی از اكسیژن سطح دریا را دارد؛ به  خاطر عرض جغرافیایی، درصد اكسیژن در دنالی خیلی كمتر از این است.)

10-  كوهستان فوجی، ژاپن (3776 متر)

گاهی لازم نیست كوهی برای خطرناك بودن خیلی بلند باشد. برای مثال فوجی را در نظر بگیرید. در پای آن دریایی از درخت، انبوه بی شماری از سرو، كاج و شمشاد  است كه تنها مكانی می باشد كه گدازه های آتشفشانی فوران عظیم 1707 به آنجا راه نیافتند. این جنگل كه به نام Aokigahara مشهور است بین ژاپنی ها مكان مقدسی است و بی نقص برای  مردن.  شایعات در باره چوبهایش زیاد است: محلی ها از زمین های مغناطیسی صحبت می كنند كه عملیات جستجو و نجات را منحرف می كند؛ گفته می شود جنگل دارای مار، سگ های وحشی و ارواح خبیث است.

درباره وبلاگ

وبلاگی حاوی مطالب گوناگون از ورزش و اینترنت
در یک کلام اینترنت برای همه
مدیر وبلاگ : حمیدرضا SHRH

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • محبوبترین تیم فوتبال جهان از دیدگاه شما ؟نویسندگان

log
.: سایت تخصصی هواداران بارسلونا در ایران :.
ام لاس

حدیث روز