تبلیغات

World of Sport - ویرایش ویندوز سرور 2003 قسمت اول

World of Sport

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سخن روز

ویرایش ویندوز سرور 2003 قسمت اول

ویرایش ویندوز سرور 2003

 

ویندوز سرور 2003 در این چهار ویرایش موجود است:

ü       ویندوز سرور 2003 ویرایش STANDARD

ü       ویندوز سرور 2003ویرایش ENTERPRISE   

ü       ویندوز سرور 2003ویرایش   DATA CENTER

ü       ویندوز سرور 2003ویرایش WEB SERVER

در این بخش خصوصیات شاخص هر یک از این نگارشها را معرفی میکنیم.

 

ویندوز سرور 2003

 

ویندوز سرور 2003 در این چهار ویرایش موجود است:

ü       ویندوز سرور 2003 ویرایش STANDARD

ü       ویندوز سرور 2003ویرایش ENTERPRISE   

ü       ویندوز سرور 2003ویرایش   DATA CENTER

ü       ویندوز سرور 2003ویرایش WEB SERVER

در این بخش خصوصیات شاخص هر یک از این نگارشها را معرفی میکنیم.

 

ویرایش STANDARD

ویرایشSTANDARD ویندوز سرور 2003 برای اغلب شبکه ها مناسب است. این ویرایش چند پردازشی متقارن (SMP)چهارراهه و 4 گیگابایت  RAMرا پشتیبانی می کند. از ویرایش استاندارد می توان برای مدیریتNRTWORK LOAD BALANCING  وterminal استفاده کرد.در یک سازمان بزرگ این روش برای سرویس دهی فایل پشتیبانی از dfs,efs,shadow copies بسیار مناسب است. از ویرایش استاندارد برای ris وسرویسهای وب نیز می توان استفاده کرد. این ئیرایش همه سرویسهای مدیریت شبکه وسرویسهای کاربردی .ner وچند رسانه ایها را جارا می کند. از ویرایش استاندارد می توان به عنوان یک سرویس دهنده همه منظوره در شرکتهای بزرگ و کوچک استفاده کرد. در سازمانهای کوچک ویراشی استاندارد همه کارها را از ارایه سرویسهای فایل و چاپ گرفته تا کنترکنندگی دامنه به خوبی انجام می دهد.

 

ویرایش ENTERPRISE

این ویرایش چنان طراحی شده است که همه نیازهای شرکتهایی با هر اندازه را براورد می سازد. این ویرایش SMP هشت راهه و 22گیگابایت RAM در نگارش 32 بیتیو 64 گیگابایت RAM در نگارش 64 بیتی و همچنین خوشه بندی سرویس دهندها تا 8 گره را پشتیبانی می کند.

مقیاس پذیری این ویرایش ان را قادر می سازد در یک سازمان بزرگ هر کاری را انجام دهدیعنی زیر بنای مستحکمی برای برنامه ها و سرویسهای وب (بخوصوص وقتی به خوشه های وب نیاز است) و ابزارهای مدیریتی می باشد.

نکته: ویرایش ENTERPRISE جایگزین ویرایش ADVANCED SERVER شده است.

 

 

ویرایش DATA CENTER

ویرایش DATA CENTER که قدرتمندترین ویندوز به شمار می رود در نگارش 32 بیتی وSMP   32 راهه و در نگارش 64 بیتی64SMP راهه را پشتیبانی می کند این ویرایش در نگارش 32 بیتی 64 گیگابایت ودر نگارش 64 بیتی 512 گیگابایت RAM را پشتیبانی می کندو خوشه بندی هشت گره ای در ان به صورت تو کار وجود دارد. این ویرایش هم مثل ویرایش مربوط به ویندوز 2000 از طریق OEMهایی که در برنامه DATACENTER شرکت می کنند و از ان پشتیبانی می کند قابل حصول است.

 

ویرایش WEB

این محصول جدید ویندوز برای ایجاد و راه اندازی سایت وب می باشد. این ویرایش شامل  IIS نگارش 6  و اجزای دیگری است که امکان میزبانی برنامه ها و صفحات وب و سرویسهای وب XML را فراهم می کند. از ویرایش WEB  نمی توان برای راه اندازی مزرعه سرویس دهنده وب که به خوشه بندی نیاز دارد استفاده کردو در ان نمی توان هیچ گونه سرویس مدیریت شبکه مثل اکتیو دایرکتوری و سرویسهای DNS   یا سرویسهای  

DHCP را نصب کرد. ویرایش  WEBرا نمی توان از مغازه ها تهیه کرد بلکه ان را بصورت از پیش نصب شده از یکOEN یا یک MICROSOFT SYSTEM BUILDER خریداری کرد.

 

خدمات نصب راه دور RIS  در سرور

 

قبلا RIS فقط برای نگارشهای سرویس گیرنده/ایستگاه کاری ویندوز موجود بود اما اکنون توابع جدید NET RIS را در همه نگارشهای ویندوز سرور 2003 غیر از DATACENTER می توان بکار برد.

 

REMOTE DESKTOP

 

REMOTE DESKTOP در ابتدا در ویندوز 2000 معرفی شد وقتی که مایکروسا فت TERMINAL SERVER را به دو برنامه مجزایعنی  ADMINISTRATIVEوAPPLICATION تقسیم کرد مد ADMINISTRATIVE دو جواز رایگان TERMINAL  SERVER را روی سرویس دهنده در اختیار می گذاشت به طوری که مدبران می توانستند برای انجام اعمال مدیریتی به سرویس دهنده دست یابند.اکنون در ویندوز سرور 2003 TERMINAL SERVER فقط برای اجرای برنامه ها بکار می رود و یک جزءجدید به نام REMOTE DESKTOP FOR ADMINISTRATION در سیستم عامل قرار داده شده است از انجا که این یک جزء است و نه یک برنامه مجزا مسائل جواز دهی در مورد ان وجود نداردیعنی هر تعداد مدیر می توانند کامپیوترهای ویندوز سرور 2003 را از راه دور مدیریت کنند.

نرم افزار سمت سرویس گیرنده (با نام remote desktop connection) در ویندوز  xp  قرار داده شده است. برای نگارشهای ویندوز پیش از Xp میتوان نرم افزار سمت سرویس گیرندخ را از سی دی ویندوز سرور 2003 یا از یک نقطهاشتراکی شبکه که حاوی فایلهای نصب ویندوز سرور 2003 باشد نصب نمود.

مدیریت سرویس دهنده های بدون سر امکان مدیریت سرویس دهنده از راه دور خصوصیت جدیدی است که نصب و مدیریت کامپیوترها ی بدون سررا ممکن می سازد کامپیوتر بدون سر کامپیوتری است که فاقد مهنیتورو اداپتور تصویر vga و صفحه کلید یا ماوس باشد.بسیاری شرکتها صدها یا حتی هزارها سرویس دهنده دارند بنابراین دارای(اتاق سرویس دهنده) هستندکه در کامپیوترها به ردیف چیده شده اند.نصب سرویس دهنده بدون سر بدین معنی است که لازم نیست  هزینه خریدن صفحه کاید و مانیتور و ماوس یا حتی سویئچ kvm و کابل را متحمل شوید. مهمتر از ان اینکه جایی برای نگهداری این وسایل اشغال نمی شود

 

راههای جدید پیمایش ومدیریت اکتیو دایرکتری

 

اکنون پیدا کردن و کار با اشیای AD اسانتر شده است.توابع جستجو نیز بهبود یافته انددر نتیجه پیدا کردن انچه که مورد نیاز است نه تنها اسانتر بلکه سریع تر شده است. در هنگام کار با اشیای AD می توان چند شی به طور همزمان انتخاب کرد و خصوصیات انها را به یکباره تغییر دادعلاوه بر این می توان اشیا را بین حاوی ها کشید و رها کرداین یک راه خوب برای اضافه کردن کاربر به یک گروه است.اکنون مدیران می توانند به منظور محدودکردن تعداد اشیایی که یک کاربر و گروه یا کامپیوتر می تواند داشته باشد از سهمیه استفاده کننداما DOMAIN ADMINISTRATOR ها و ENTERPRISE ADMINISTRATOR از سهمیه معاف هستند.

سیاست گروه اعمال نمود. با بازیابی پشتیبان یک   DC  موجود می توان یک DC ایجاد کرد و این راه بسیار خوبی برای ساماندهی دامنه هاست.

SAVED QUERIES اکنون ACTIVE DIRECTORY USERS AND COMPUTERS پوشه ای به نام SAVED QUERIES را در قاب کنسول در اختیار می گذارد که با استفاده از ان می توان پرس و جو ایجاد و ذخیره و ویرایش کرد به این ترتیب نیاز به طراحی اسکریپتهای ADSI  سفارشی به منظور اینکه روی اشیای AD پرس و جو انجام دهند مرتفع می شود. پرس و جو های ذخیره شده راه سریعی را برای دستیابی به مجموعه ای از اشیای دایرکتری که لازم است دستکاری یا نظارت شوند در اختیار می گذارد پرس و جو های سفارشی خود را می توانند در سایر DC های ویندوز سرور 2003 ی دامنه کپی کنید.به منظور ایجاد یک پرس و جوی ذخیره شده برروی پوشه SAVED QUERIES کلیک راست کرده و NEW|QUERY را انتخاب نمایید اکنون می توانید پرس و جو را نامگذاری کرده و در صورت تمایل توصیفی برای ان ارائه دهید. اکنون با استفاده از ابزارهای کادر مکالمه NEW|QUERYمی توانید پرس و جو را ایجاد کنید.BROWSE را انتخاب کنید و حاویی که می خواهید ریشه پرس و جو باشد را بر گزینید.DEFINE QUERY  را کلیک کنید تا بتوانید یک پرس و جو ی عمومی بر اساس USERS, COMPUTERS یا GROUPS تعریف نمایید.(نوع شیء ها را نمی توان با هم ترکیب کرد)

 


 

درباره وبلاگ

وبلاگی حاوی مطالب گوناگون از ورزش و اینترنت
در یک کلام اینترنت برای همه
مدیر وبلاگ : حمیدرضا SHRH

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • محبوبترین تیم فوتبال جهان از دیدگاه شما ؟نویسندگان

log
.: سایت تخصصی هواداران بارسلونا در ایران :.
ام لاس

حدیث روز