تبلیغات

World of Sport - نصب و پیکربندی TCP/IP قسمت اول

World of Sport

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سخن روز

نصب و پیکربندی TCP/IP قسمت اول

نصب و پیکربندی TCP/IP

Tcp/ip از زمان ویندوز nt نگارش 4 پروتکل منتخب بوده است و در طی فرایند ستاپ سیستم عامل نصب می شده است اما در ویندوز سرور 2003 tcp/ip به منزله پیش نبازی برای ورود به کامپیوتر و استفاده از اکتیودایرکتوری ad وdomain name system و بسیاری چیزهای دیگر است پشته tcp/ip در ویندوز سرور 2003 شامل پشتیبان همه پروتکلهای توصیف شده است وهمچنین مجموعه بزرگی از سرویسها و برنامه های خدماتی است که امکان استفاده از tcp/ip و مدیریت و عیب یابی ان را فراهم می سازد ویندوز سرور 2003 با بسیاری سرویسهای براساس tcp/ip عرضه می شود که مدیریت تعداد زیادی کاربر tcp/ip در شبکه را سهولت می بخشد.

نصب و پیکربندی TCP/IP

Tcp/ip از زمان ویندوز nt نگارش 4 پروتکل منتخب بوده است و در طی فرایند ستاپ سیستم عامل نصب می شده است اما در ویندوز سرور 2003 tcp/ip به منزله پیش نبازی برای ورود به کامپیوتر و استفاده از اکتیودایرکتوری ad وdomain name system و بسیاری چیزهای دیگر است پشته tcp/ip در ویندوز سرور 2003 شامل پشتیبان همه پروتکلهای توصیف شده است وهمچنین مجموعه بزرگی از سرویسها و برنامه های خدماتی است که امکان استفاده از tcp/ip و مدیریت و عیب یابی ان را فراهم می سازد ویندوز سرور 2003 با بسیاری سرویسهای براساس tcp/ip عرضه می شود که مدیریت تعداد زیادی کاربر tcp/ip در شبکه را سهولت می بخشد.

Tcp/ip را می تولن در صورت تمایل پس از نصب سیستم عامل با کلیک کردن دکمه add در صفحه lacp نصب کرد اگر برای برقراری ارتباط با سایر کامپیوترهای ویندوز شبکه محلی خود به پروتکلهای دیگر مثلnet beui   وابسته بوده اند در ویندوز سرور 2003 همچنان Dhcp وجود دارد که یک کامپیوتر ویندوز سرور 2003 را قادر می سازد به صورت اتوماتیک همه تنظیمات پیکربندی tcp/ip را که

سیستم ها بدانها نیاز دارند در اختیار انها قرار دهند وجود  dhcpبدین معنی است که می توانید تنظیمات پیکربندی را مشخص کنید.    

تنظیمات لازم برای استفاده از tcp/ip در ویندوز سرور 2003 در صفحه properties internet protocol (tcp/ip) هر وسیله شبکه

 

پیکربندی می شوند:

·         ادرس IP

·         ماسک زیر شبکه

·         دروازه پیش فرض

·         سرویس دهنده های DNS ارجح وجایگزین

 

ادرس IP

ادرس IP وسیله شناسایی کامپیوترها در شبکه های TCP/IP است ادرس IP خود میزبان و همچنین شبکه ای که میزبان در ان واقع است را معرفی می کند به هر کامپیوتری باید ادرسی اختصاص داده شود که در شبکه منحصر به فرد باشد تا دیتاگرامها به سیستم های اشتباه تحویل داده نشوند.به طور سنتی طول ادرسهای IP 32 بیت است و به صورت 4 مقدار دهدهی از 0 تا 255 که هر کدام نماینده 8 بیت از ادرس است نمایش داده می شود این 4 مقدار با نقطه از هم جدا می شوند به عنوان مثال معادل باینری ادرس IP ی 192.168.1.146 این است:

                                                                                                          001.1001001011000000.10101000.00000

 

 

 

 

 

ماسک زیر شبکه

 

ماسکه زیر شبکه احتمالا سوئ تفاهم بر انگیز ترین تنظیم پیکر بندی tcp/ip است. وقتی افراد مقادیر اختصاص داده شده به این تنظیم مثل255.255.255.0 رامی بینید فکر میکنند که این ها ادرس ip  هستند. ماسک زیر شبکه در واقع بر اساس یک مفهوم خیلی ساده است. اگر به خاطر داشته باشید در بخش قبل گفتیم که ادرس ip شبکه و همچنین میزبان مورد نظر در ان شبکه را مشخص میکند. تنها کاری که ماسک زیر شبکه انجام میدهد این است که مشخص میکند کدام قسمت ادرس ip شبکه ای که میزبان در ان واقع است و کدام قسمت خود میزبان را نشان میدهد. برای اینکه فهم ماسک زیر شبکه اسانتر شود شکل باینری ان را در نظر بگیرید. همه ادرس های ip مقادیر باینری سی و دو بیتی هستند و فقط برای راحتی به شکل دهدهی نمایش داده میشوند. مقدار باینری معادل ماسک زیر شبکه 255.255.255.0 عبارت است از:

 

11111111.11111111.11111111.00000000

 

این مقدار بدین معنی است که در هر ادرس ip متناظر با این ماسک همه ارقامی که مقدار یک دارند و همه صفرها میزبانی در ان شبکه را مشخص می کنند {1 هاid شبکه را ماسک می کنند یعنی می پوشانند}. بنا براین اگر ادرس ip دستگاهی   123.45.67.89  است  123.45.67 شبکه و 89 میزبان را مشخص میکند.

 

ثبت و تبدیل نام

به منظور ارتباط برقرار کردن در شبکه پروتکلهای TCP/IP جهت شناسایی سیستمها کاملا به ادرسهای  IPوابسته هستند علاوه بر این برای شناسایی کامپیوترهای شبکه به منظور اینکه تماس گرفتن انها با یکدیگر اسان تر است از اسامی میزبان و نت بایوس استفاده می شوددر ویندوز سرور 2003 به منظور سازگاری نت بایوس حفظ شده است ولی این سیستم عامل چنان طراحی شده است که به جای اسامی نت بایوس با اسم میزبانها کار می کند. اگر در شبکه ویندوز سرور 2003 شما سرویس گیرنده های سطح پایین وجود دارند باید حداقل دو مکانیزم تبدیل نام مجزا  داشته باشید دراین وضعیت همیشه با اسامی میزبان و نت بایوس به طور مجزا کار می شود حتی اگر برای کامپیوتری هر دوی این اسمها یکی باشد اگر شبکه شما سرویس گیرنده سطح پایین یا برنامه هایی براساس نت بایوس ندارد می توانید از اسامی نت بایوس استفاده نکنید.

·         برای اسامی میزبان مکانیزمهای موجود عبارتند از: یک فایل HOSTS و DOMAIN NAME SERVICE

·         برای اسامی نت بایوس مکانیزمهای موجود عبارتند از: NETWORK BROADCASTS وwins و فایل lmhosts

 

همه کامپیوترهای براساس ویندوز در طی خر مبادله TCP/IP  که در ان به جای نام از ادرس IP استفاده می شود حداقل یکی از این مکانیزمها استفاده می کنند.

استفاده از DOMAIN NAME SYSTEM

سیستم نام دامنه (DNS) روش رایج تبدیل اسامی میزبان در اینترنت است زیرا کاربران را قادر می سازد تا با استفاده از اسم به هر سایتی در هر جایی از اینترنت وصل شوند. DNS ممکن است بخصوص با توجه به گسترش اینترنت در چند سال گذشته راه حل فوق العاده ای به نظر برسد ولی از ساختار براساس دامنه اسامی میزبان اینترنت بهره می گیرد و در واقع علت اصلی وجود انهاست.

سیستم نام دامنه از هزاران سرویس دهنده های  DNS که درسرتاسر اینترنت واقعند تشکیل می شوند وقتی نام دامنه ای را ثبت می کنید لازم است سرویس دهنده های DNS  اصلی و پشتیبان را مشخص نمایید. سرویس دهنده DNS عبارت است از یک دیمن- یونیکس یا یک سرویس ویندوز که مسئول نگه داری و انتشار پایگاه داده اسامی و ادرسها در دامنه خود است.لزومی ندارد که سرویس دهنده های DNS یک دامنه در شبکه محلی

ان قرار داشته باشند در واقع بسیاری از INTENET SERVICE PROVIDER (ISP)ها سرویسهای میزبان وب را اجرا می کنند و در مقابل دریافت وجهی سرویس دهتده های DNS را در اختیار دیگران قرار می دهند انچه مهم است این است که اطلاعات مربوط به سرویس دهنده های DNS ای که مسئول میزبانهای دامنه هستند نزد یک مقام مسئول در اینترنت یا هر کس دیگری که اسم دامنه را ثبت کرده است حفظ شوند.اما درDNS ویندوز سرور 2003 فناوری جدید ثبت پویای کامپیوترها به جای به روز رسانی ساز دستی رکوردهای منبع وارد شده است .سرویس گیرنده ها می توانند رکورد منبع میزبان (A) و اشاره گر (PTR)  خود را به صورت اتوماتیک در سرویس دهنده DNS  ثبت کنند.

 

ثبت نام WINS

یک کامپیوتر سرویس گیرنده wins فرایند ثبت نام خود را با تولید همان بسته name registration request  که در روش ارسال همگانی به کار می رود اغاز می کند اما این بار بسته به صورت تک مقصدی به صورت مستقیم به سرویس دهنده wins که در برگه wind configuration کادر مکالمه tcp/ip properties مشخص شدخ است فرستاده می شود چنانچه سیستم دیگری در حال استفاده از این اسم نباشد سرویس دهنده wins

 یک پیغام positive name registration response را به فرستنده باز می گرداند و اسم نت بایوسو ادرس IP او را در پایگاه داده خود می نویسد.چنانچه سرویس دهنده WINS سیستمی را پیدا کند که قبلا این اسم نت بایوس را ثبت کرده است با فرستادن یک پیغام NAME QUERY REQUEST  به او از او می خواهد که از اسم ثبت شده خویش دفاع کند در صورتی که این سیستم پاسخی ندهد یا یک پیغام NEGATIVE  NAME QUERY RESPONSE بفرستد سرویس دهنده WINS اسم را برای سیستم جدید ثبت کرده و پیغام POSITIVE NAME RESPONSE REGISTRATION بفرستد می فرستد اما اگر سیستمی که فعلا صاحب این اسم است پیغام POSITIVE NAME QUERY RESPONSE بفرستد به این معنی است که از اسم ثبت شده خویش با موفقیت دفاع کرده است در این صورت سرویس دهنده WINS پیغام NEGATIVE NAME REGISTRATION RESPONSE را به سیستم اول می فرستد تا به او اطلاع دهد که ثبت نام با شکست مواجه شده است.وقتی WINS اسم نت بایوسی را با موفقیت ثبت می کند یک تاریخ انقضا را به صورت یک مقدار مهلت زندگانی  (TTL) به ان اختصاص می دهد.

 


درباره وبلاگ

وبلاگی حاوی مطالب گوناگون از ورزش و اینترنت
در یک کلام اینترنت برای همه
مدیر وبلاگ : حمیدرضا SHRH

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • محبوبترین تیم فوتبال جهان از دیدگاه شما ؟نویسندگان

log
.: سایت تخصصی هواداران بارسلونا در ایران :.
ام لاس

حدیث روز