World of Sport - راه کارهای ایجاد شبکه در ویندوز7

World of Sport

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سخن روز

راه کارهای ایجاد شبکه در ویندوز7

اگر شما دارای دو یا چند کامپیوتر هستید، ممکن است مثل خیلی از مردم، از آنچه اصطلاحا به شبکه sneaker معروف است، استفاده می کنید. برای مثال، به منظور انتقال فایل ها از یک کامپیوتر به دیگری، فایل ها را به یک درایو فلش یا سی دی کپی نموده، سپس به سمت کامپیوتر دیگر رفته و فایل ها را از دیسک، به آن کامپیوتر منتقل می کنید. آیا زیباتر نیست که شما بتوانید آیکن ها را از یک کامپیوتر به دیگری (بدون استفاده از یک CD ) درگ نمایید؟
اگر شما چندین کامپیوتر داشته اما فقط یک چاپ گر، یک اتصال اینترنت یا یک DVD burner باشید، چه می کنید؟ جالب نیست اگر همه کامپیوتر ها بتوانند از آن پرینتر واحد، اتصال اینترنت و آن یک DVD burner، بصورت اشتراکی استفاده کنند؟ همه این کارها، در صورت استفاده از یک شبکه LAN امکان پذیر است.


اگر شما دارای دو یا چند کامپیوتر هستید، ممکن است مثل خیلی از مردم، از آنچه اصطلاحا به شبکه sneaker معروف است، استفاده می کنید. برای مثال، به منظور انتقال فایل ها از یک کامپیوتر به دیگری، فایل ها را به یک درایو فلش یا سی دی کپی نموده، سپس به سمت کامپیوتر دیگر رفته و فایل ها را از دیسک، به آن کامپیوتر منتقل می کنید. آیا زیباتر نیست که شما بتوانید آیکن ها را از یک کامپیوتر به دیگری (بدون استفاده از یک CD ) درگ نمایید؟
اگر شما چندین کامپیوتر داشته اما فقط یک چاپ گر، یک اتصال اینترنت یا یک DVD burner باشید، چه می کنید؟ جالب نیست اگر همه کامپیوتر ها بتوانند از آن پرینتر واحد، اتصال اینترنت و آن یک DVD burner، بصورت اشتراکی استفاده کنند؟ همه این کارها، در صورت استفاده از یک شبکه LAN امکان پذیر است.
پس از خرید و نصب سخت افزار شبکه، شما آماده راه اندازی شبکه هستید، ویندور 7 دارای ویژگی هایی است که پیچیدگی های معمول در پیکر بندی شبکه را حذف می نماید.
در ابتدای مقاله ما ساده ترین حالت، یعنی اتصال دو کامپیوتر، فقط با استفاده از یک کابل را در نظر می گیریم، سپس بحث پیکر بندی شبکه را به شکل وسیع تر، درقالب یک شبکه خانگی یا یک LAN اداری توسعه می دهیم.
برقراری ارتباط دو کامپیوتر با استفاده از یک کابل

با وجود آنکه ایجاد یک شبکه کامل خانگی نسبتا ارزان و آسان است، اما همه کاربران نیازی به انجام اینکار ندارند. خوشبختانه این امکان وجود دارد که یک شبکه ابتدایی را با اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر، بدون نیاز به سخت افزارهای اضافی ایجاد نمایید. این وضعیت به شما امکان می دهد تا یک اتصال اینترنت و همچنین فایل های خود را در بین دو سیستم مورد نظر به اشتراک بگذارید (در واقع، هر کاری که می توانید با یک شبکه استاندارد انجام دهید).
دو گزینه اصلی برای ایجاد چنین شبکه ای وجود دارند: استفاده از یک کابل Crossover و یا برقراری یک ارتباط بی سیم. در اکثر موارد، استفاده از کابل Crossover مناسب تر خواهد بود. زیرا بالاترین سرعت انتقال داده ها را فراهم می کند و در حال حاضر اکثر قریب به اتفاق کامپیوترها به اتصالات اترنت توکار مجهز می باشند. در نتیجه، شما برای اینکار به هیچ سخت افزار اضافی (البته به غیر از کابل مربوطه) نیاز نخواهید داشت، ما در این مقاله، شما را با هر دو روش اتصال کابلی و بی سیم دو کامپیوتر به یکدیگر آشنا خواهیم کرد.
استفاده از یک کابل Crossover

آسانترین روش برای ایجاد یک شبکه ابتدائی که از دو کامپیوتر تشکیل شده، استفاده از یک کابل Crossover است. درحالیکه این کابل در نگاه اول شباهت بسیار زیادی به یک کابل شبکه اترنت استاندارد دارد، اما در واقع تاحدودی با آن متفاوت است. یک نگاه دقیق تر به اتصالات انتهای کابل، آشکار خواهد کرد که چیدمان سیم های کابل جابجا شده اند و رنگ ها با ترتیب متفاوتی نسبت به یک کابل استاندارد قرار گرفته اند. با این حال، تفاوت ظریف آرایش سیم ها در این دو نوع کابل به سختی قابل مشاهده می باشد؛ بنابراین در هنگام خرید یک کابل باید مطمئن شوید که نوع مناسبی را درخواست کرده اید. کابل های Crossover با همان قیمت کابل های شبکه استاندارد ارائه می شوند و احتمالاً نیازی نیست که چنین کابلی را با طول بسیار بلند، خریداری کنید.
برقراری ارتباط فیزیکی

مرحله بعدی، برقراری ارتباط فیزیکی ما بین دو کامپیوتری است که باید شبکه سازی شوند. این کار به معنای اتصال یک انتهای کابل Crossover به سوکت شبکه یکی از کامپیوترها و سپس اتصال انتهای دیگر آن به درگاه شبکه کامپیوتر دیگر است. این چیدمان عموما زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهید تنها فایل ها و یک اتصال اینترنت را در بین سیستم ها به اشتراک بگذارید. شما می توانید از یک مودم عادی برای اتصال یک کامپیوتر (که تحت عنوان میزبان شناخته می شود)، به اینترنت استفاده نمایید، درحالی که کامپیوتر دیگر می تواند از طریق کابل Crossover، به اینترنت دسترسی پیدا کند. برای این منظور، تنظیمات شبکه هر یک از سیستم ها بایستی بطور صحیح پیکر بندی شده باشند.
در ویندوز 7، در پانل کنترل، روی Chang adaptor setting کلیک کنید. آیکن اتصال شبکه شما نشان می دهد که کابلی به آن متصل نشده است. (حتی با وجود آن که کابل را به درگاه شبکه سیستم متصل کرده اید). برای دسترسی به این آیکن در ویندوز 7، Network and Sharing Center را از پانل کنترل ویندوز باز کرده، برروی Change adaptor setting کلیک نموده، و بر روی آیکن connection مربوطه، کلیک راست نمایید. در کادر محاوره ای که باز می شود بر روی Properties کلیک کرده و نهایتاً روی یکی از ورودی های فهرست با عنوان (Internet Protocol(TCP/IP یا 4 Internet Protocol Version دوبار کلیک نمایید.
گزینه Use the following IP address"را انتخاب کرده و سپس آدرس IP اولین کامپیوتر را به 192،168،0،1 تغییر دهید. اجازه بدهید.Subnet mask به همان صورت 255،255،255،0 باقی بماند. سپس هر دو گزینه Default Gateway و preferred DNS Server را به 192،168،0،1 تغییر دهید. بر روی کامپیوتر دوم، آدرس IP را به 192،168،0،2 تغییر داده و باز هم Subnet mask را بصورت 255،255،255،0 و همچنین Default Gateway و Preferred DNS server را بصورت 192،168،0،1 تنظیم نمایید. پس از اتمام پیکر بندی تنظیمات شبکه، بر رویOK کلیک کنید تا بتوانید از اطلاعات بعدی این مجموعه برای به اشتراک گذاشتن فایل ها، چاپگرها و اتصال اینترنت خود استفاده نمایید.
استفاده از آداپتورهای شبکه بی سیم

گزینه بعدی برای ایجاد یک شبکه بدون نیاز به یک روتر، استفاده از آداپتور های شبکه بی سیم است. راه اندازی یک شبکه بی سیم نیز تا حدود زیادی به همان مراحلی شباهت دارد که برای راه اندازی یک شبکه کابلی دنبال کردیم و به شما اجازه می دهد تا یک اتصال شبکه واحد را به اشتراک بگذارید. Crossover )، این واقعیت است که کامپیوترهای متعددی می توانند به آن ملحق شوند و صرفا به دو سیستم محدود نخواهد بود. تمام چیزی که شما برای ایجاد چنین شبکه ای به آن نیاز دارید، یک کارت شبکه بی سیم و یا آداپتور شبکه بی سیم USB است.
پس از نصب آداپتورهای مناسب، راه اندازی شبکه بی سیم در دو سیستم عامل ویندوزXP و ویندوز 7 تا حدودی متفاوت خواهد بود. در ویندوز XP پانل کنترل Network Connections را باز کرده، بر روی آیکن آداپتور شبکه بی سیم، کلیک راست نموده و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید.
به برگه Wireless رفته و بر روی کلید Add در قسمت پائین جعبه محاوره ای کلیک نمایید. گزینه "This is a computer-to-computer(ad hoc)network را در پائین جعبه محاوره ای فعال کرده وگزینه "The key is provided for me automatically" را غیر فعال نمایید. نام شبکه را در فیلد SSID وارد کرده، نوع رمزگذاری (Encryption ) مورد استفاده را انتخاب نموده و سپس یک کلمه رمز را برای محافظت از آن وارد کنید.
دوبار بر روی OK کلیک نمایید. حالا سایر کامپیوترهایی که یک آداپتور بی سیم داشته باشند، خواهند توانست با این سیستم ارتباط برقرار کنند. اگر بر روی کامپیوتر اصلی، از ویندوز7 استفاده می کنید، مراحل کار اندکی متفاوت خواهند بود. پانل کنترل Network and Sharing Center را باز کرده و سپس بر روی لینک "Setup a new connection or network" کلیک نمایید.
گزینه "Set up a wireless ad hoc (computer-to "computer)network را از فهرست انتخاب کرده و سپس دوبار بر روی Next کلیک نمایید. همان طور که در مرحله قبل توضیح دادیم، نام شبکه را وارد کرده، نوع رمز گذاری را انتخاب نموده و سپس یک کلمه عبور را پیش از کلیک بر روی Next وارد کنید. بر روی Close کلیک نموده و سپس از آداپتور بی سیم یک کامپیوتر دیگر برای شناسائی و برقراری ارتباط با شبکه (با تأمین کلید شبکه، هنگامیکه از شما خواسته می شود) استفاده کنید.
نحوه انجام پیکر بندی شبکه در ویندوز 7

Windows7 کار راه اندازی یک شبکه و به اشتراک گذاشتن فایل ها، چاپگر ها و سایر منابع در بین کامپیوترهای شما را بیش از هر زمان دیگری آسان نموده است. با این حال، تفاوت های مهمی مابین شبکه سازی در Windows7 و شبکه سازی در هر دو سیستم ویندوز ویستا یا XP وجود دارد.
ما در این مقاله شما را در مسیر فرآیند راه اندازی یک شبکه کابلی ابتدائی با استفاده از Windows7 همراهی خواهیم کرد و سپس نگاه نزدیکتری به ویژگی های جدید شبکه سازی Windows7 خواهیم انداخت و همچنین نحوه اضافه کردن یک ابزار بی سیم نظیر یک لپ تاپ به شبکه و یا نحوه استفاده از کامپیوتر Windows7 شما در یک شبکه در کنار کامپیوترهای دیگری که از ویندوز ویستا یاXP بهره می گیرند را بررسی خواهیم کرد.


برای انجام مراحل مختلف ذکر شده در این مقاله، شما به یک روتر بی سیم، یک کابل اترنت و حداقل دو کامپیوتر نیاز خواهید داشت که یکی از آنها باید از قابلیت های شبکه سازی بی سیم برخوردار باشد.
راه اندازی روتر بی سیم

اولین گام، راه اندازی روتر بی سیم شما خواهد بود. ما در مثال خود از یک روتر Linksys WRT160N استفاده می کنیم، اما اکثر مارک ها و مدل های دیگر نیز از فرآیند مشابهی پیروی می کنند. ما تصمیم داریم بر روی ویژگی های شبکه سازی خانگی Windows7 تمرکز نمائیم؛ بنابراین به بررسی نحوه راه اندازی اتصال اینترنت شما نخواهیم پرداخت.
ما فرض می کنیم که شما از قبل، یک اتصال باند پهن فعال را دراختیار دارید. برای شروع، مطمئن شوید که کابل تغذیه برق روتر شما به آن متصل شده است و سپس روتر را روشن کنید. چراغ های جلویی ابزار شروع به چشمک زدن خواهند کرد و فرآیند راه اندازی روتر آغاز می گردد. این فرآیند معمولاً نباید بیشتر از یکی دو دقیقه طول بکشد.
برقراری اتصال فیزیکی

پیش از آنکه بتوانید یک شبکه بی سیم را راه اندازی کنید، اکثر روترها برای دسترسی به یوتیلیتی پیکربندی خود نیازمند اتصال فیزیکی به یک کامپیوتر هستند. با استفاده از یک کابل اترنت (مثلا کابلی که بطور معمول به همراه روتر ارائه می شود)، سوکت LAN کامپیوتر خود را به یکی از سوکت های روتر متصل نمایید. در قسمت جلوئی روتر، چراغ شماره درگاهی که کابل را به آن متصل کرده اید، شروع به چشمک زدن خواهد نمود و نشان می دهد که درگاه مورد نظر به یک ابزار فعال متصل شده است.
بر روی کامپیوتر، یک آیکن شبکه کابلی (یک صفحه نمایش کوچک با یک کابل شبکه در سمت چپ آن) در ناحیه Notification Area (گوشه پائین و سمت چپ دسک تاپ ویندوز) ظاهرخواهد شد.
بررسی وضعیت

برای اطمینان از اینکه شبکه شما راه اندازی شده و فعال است، بر روی آیکن شبکه در ناحیهNotification Area کلیک نموده و سپس گزینه Open Network and Sharing Center را انتخاب کنید. هنگامی که پنجره مربوطه باز شد، بعضی اطلاعات ابتدایی درباره شبکه خود را به همراه یک نمودار مشاهده خواهید کرد که نحوه اتصال کامپیوتر شما به روتر و (درصورت دسترسی)، اتصال به اینترنت را نشان می دهد. در عین حال بد نیست آدرس IP روتر خود را یاداداشت کنید، زیرا بعدا در ادامه این مقاله به آن نیاز خواهید داشت. برای انجام این کار، بر روی گوی Start کلیک نموده، عبارت CMD را در فیلد جستجو تایپ کرده و سپس کلید Enter را فشار دهید. حالا در پنجره اعلان فرمانی که باز می شود، فرمان IPCONFIG را تایپ کرده و سپس کلید Enter را فشار دهید. آدرسIP روتر شما تحت عنوان Default gateway فهرست شده است و احتمالا چیزی شبیه به 192،168،0،1 خواهد بود.
ورود اطلاعات

جزئیات دقیق نحوه راه اندازی یک شبکه بی سیم، به مارک و مدل روتر بی سیم شما بستگی خواهد داشت. در مورد روتر Linksys WRT160 N که ما دراینجا از آن استفاده می کنیم، ابتدا باید با اجرای یک مرور گر وب و سپس وارد نمودن آدرس IP روتر (192،168،1،1) که آن را در مرحله قبل یادداشت کرده اید، به منوی تنظیمات روتر Log -in نمایید (اگر اطلاعات Log -in پیش فرض روتر خود را تغییر نداده باشید، می توانید آن را در مستندات ابزار و یا بر روی بسته بندی آن پیدا کنید). از منوی سمت چپ، بر گزینه Wireless Settings کلیک نمایید. حالا یک نام مناسب را در بخش Name (SSID) برای شبکه خود انتخاب کنید.
سایر تنظیمات را در وضعیت پیش فرض آنها باقی بگذارید، اما در بخش Security Options یکی از گزینه های WEP یا WPA ( که در میان آنها WPA قویتر است) را انتخاب نمایید. حالا یک کلمه عبور را در فیلد Network Key وارد کنید. بهتر است این کلمه عبور را در محل امنی یادداشت کنید زیرا بعدا در هنگام Log -on بر روی شبکه بی سیم خود به آن نیاز خواهید داشت. درانتها برای ذخیره سازی تنظیمات جدید بر روی کلید Apply کلیک نمایید.
راه اندازی Homegroup

پیش از اتصال کامپیوترهای دیگر به شبکه خود، بهتر است یک Homegroup را راه انداری کنید. برای انجام این کار بر روی گوی Start کلیک نموده و سپس Control Panal را انتخاب کنید. در بخش Network and Internet گزینه Choose homegroup and sharing options را انتخاب کنید. (در نمای کلاسیک، دوبار بر روی اپلت Homegroup کلیک نمایید) اگر هنوز یک Homegroup را راه اندازی نکرده اید، یک کلید Create a Homegroup در اختیار شما قرار خواهدگرفت. برای ادامه کار، بر روی این کلید کلیک نمایید. ویندوز حالا از شما خواهد پرسید که می خواهید کدام کتابخانه ( Libraries) در بین Homegroup به اشتراک گذاشته شود. برای حذف مواردی که مایل نیستید به اشتراک گذاشته شوند، کافی است تیک کنار آنها را بردارید. حالا برای ایجادHomegroup خود بر روی Next کلیک نمایید. پس از یک انتظار کوتاه، کلمه عبور Homegroup شما نمایش داده خواهد شد.
این کلمه عبور را در محل امنی یادداشت کنید زیرا برای اضافه نمودن سایر کامپیوترها به Homegroup خود به آن نیاز خواهید داشت.
حالا پنجره تنظیمات Homegroup ظاهر خواهد شد. در اینجا شما می توانید تنظیمات اشتراک گذاری کتابخانه ها که در مرحله قبلی انجام شده اند را تغییر دهید.
ما در مراحل بعدی به شما نشان خواهیم داد که چگونه سایر فایل ها و فولدرهای ذخیره شده بر روی PC خود را به اشتراک بگذارید. در قسمت پائین این پنجره، گزینه ای برای مشاهده یا چاپ کلمه عبور Homegroup و همچنین تغییر آن در اختیار شما قرار دارد. اگر کلمه عبور را تغییر دهید، بایستی آن را بر روی تمام کامپیوترهای موجود در شبکه خود به روز رسانی نمایید. در عین حال، گزینه دیگری برای ترک کامل Homegroup در نظر گرفته شده است. اگر شما با مشکلاتی در زمینه به اشتراک گذاشتن فایل ها مواجه شده اید، Homegroup Troubleshooter تلاش خواهد کرد تا مشکل را بطور خودکار تشخیص داده و برطرف نماید.
به اشتراک گذاری کتابخانه ها

شما می توانید فولدرهای دیگر را با انتخاب آن ها و سپس کلیک بر روی کلید Include in Library در قسمت بالای پنجره مرورگر ویندوز، به اشتراک بگذارید. حالا کتابخانه ای که می خواهید فولدر در آن درج شود را انتخاب کنید و اگر کتابخانه مورد نظر برای اشترک گذاری در داخل Homegroup شما تنظیم شده باشد، فولدر مربوطه نیز برای سایر کامپیوتر ها قابل دسترسی خواهد بود.
بعنوان یک روش جایگزین، شما می توانید یک کتابخانه جدید را ایجاد کنید. که این فولدر را در بر بگیرد. اگر این روش را ترجیح می دهید، باید مطمئن شوید که کتابخانه جدید به اشتراک گذاشته شده است.
برای انجام این کار بر روی گوی Start کلیک نموده، سپس عبارت Libraries را در فیلد جستجو تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. حالا کتابخانه جدید خود را انتخاب کرده، سپس در قسمت بالای پنجره بر روی کلید Share With کلیک نموده و یکی از گزینه های Homegroup Read یا (Homegroup (Read/Write را انتخاب کنید گزینه دوم به کاربران امکان می دهد تا هر دو عملیات خواندن و نوشتن (ویرایش) را بر روی فایل ها انجام دهند.
انجام تنظیمات بیشتر

برای آغاز اشتراک گذاری رسانه ها، با کلیک بر روی گوی Start، تایپ عبارت Homegroup در فیلد جستجو و سپس فشار کلید Enter به پنجره Homegroup برگردید، مطمئن شوید یک تیک در کنار گزینه Stream my pictures قرار دارد، زیرا این گزینه به هر ابزار Steaming نظیر Logitech Squeezbox و یا Netgear Digital Entertainer امکان می دهد تا به تمام رسانه های ذخیره شده بر روی PC شما دسترسی پیدا کند. برای پیکربندی تنظیمات بیشتر، بر روی لینک Choose media streaming options کلیک نمایید.
درپنجره ای که ظاهر می شود، می توانید تمام ابزارهای Streaming موجود بر روی شبکه خود را مشاهده کنید. شما می توانید دسترسی هر ابزار را با استفاده از منوی dropdown مقابل نام آن بصورت مجاز (Allow) و یا مسدود (Block) تنظیم نمایید.
می توانید تنظیمات اشتراک گذاری رسانه را با انتخاب یک ابزار از فهرست و سپس کلیک بر روی گزینه Customize، بهتر پیکر بندی نمایید. به این ترتیب یک پنجره جدید ظاهر خواهد شد که به شما امکام می دهد، انتخاب کنید دقیقاً چه نوع فایل های رسانه ای باید با این ابزار بخصوص به اشتراک گذاشته شوند. گزینه Use default settings به طور خودکار انتخاب شده است، اما اگر تیک کنار آن را بردارید می توانید تغییرات مختلفی را اعمال کنید. برای مثال، می توانید تنها رسانه هایی را به اشتراک بگذارید که دارای یک رده بندی ستاره ای معین هستند (این روش برای مثال به شما امکان می دهد تا موسیقی ها، ویدیوها و عکس هایی با بالاترین رده بندی را به اشتراک بگذارید).
بعلاوه، شما می توانید از تنظیمات کنترل والدین در Windows 7 برای اطمینان از این موضوع که کودکان نمی توانند به رسانه های ذخیره شده بر روی PC دیگری دسترسی پیدا کنند (که برای مخاطبین بزرگسال مناسب است)، بهره گیری نمایید.

به اشتراک گذاری چاپگر

اگر یک چاپگر را به کامپیوتر Windows7 خود متصل کرده اید، می توانید آن را در میان تمام کامپیوترهای موجود بر روی شبکه خود به اشتراک بگذارید. تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که سایر کامپیوترها تنها زمانی به چاپگر دسترسی خواهند داشت که PC میزبان آن (کامپیوتری که چاپگر به آن متصل شده است) روشن باشد. ابتدا بر روی کلید Start کلیک نموده و گزینه Devices and Printers را در سمت راست انتخاب کنید. حالا در پنجره ای که ظاهر می شود، بر روی چاپ گری که می خواهید به اشتراک گذاشته شود دو بار کلیک نمایید. به این ترتیب پنجره جدیدی با جزئیات مربوطه به چاپ گر شما ظاهر خواهد شد.
بر روی گزینه Customize your Printer دوبار کلیک نموده و مطمئن شود که گزینه Share this Printer تیک خورده است. حالا چاپگر شما برای تمام کامپیوترهای دیگری که بر روی شبکه تان قرار دارند، قابل دسترسی خواهد بود.
افزودن کامپیوتری دیگر به شبکه

حالا شما برای اضافه کردن یک کامپیوتر دیگر به شبکه خود آماده هستید. این بار، ما یک لپ تاپ را از طریق یک ارتباط بی سیم به شبکه متصل خواهیم کرد. بر روی لپ تاپ، بر روی آیکن شبکه بی سیم در ناحیه Notification Area کلیک نمایید. به این ترتیب پنجره ای ظاهر خواهد شد که تمام شبکه های بی سیم قابل دسترسی را فهرست می کند. بر روی نام شبکه خود و سپس بر روی کلید Connect که ظاهر می شود، کلیک نمایید. حالا از شما خواسته می شود تا کلید امنیتی که در قدم 4 مشخص شده بود را وارد کنید. پس از یک وقفه کوتاه، ارتباط بی سیم برقرار خواهد شد. اگر شبکه بی سیم شما در فهرست دیده نمی شود، ممکن است سیگنال آن به اندازه کافی قوی نباشد. بنابراین می توانید این فرآیند را با قرار دادن لپ تاپ در فاصله نزدیک تری با روتر، مجددا تکرار کنید.
تعیین نوع شبکه

مدت کوتاهی پس از برقراری ارتباط، ویندوز از شما خواهد پرسید که به چه نوع شبکه ای متصل شده اید. اگر تمام کامپیوترهای موجود بر روی شبکه خود را می شناسید، گزینه Home را انتخاب کنید زیرا قابلیت های بیشتری را در زمینه اشتراک گذاری فایل فراهم خواهد نمود. حالا ویندوز باید شما را برای پیوستن به Homegroup که قبلا ایجاد کرده اید، دعوت نماید. اگر با چنین دعوتی مواجه نشدید، بر روی گوی Start کلیک نموده، سپس عبارت Homegroup را در فیلد جستجو وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید. در پنجره ای که ظاهر می شود، بر روی کلید join Now کلیک نمایید.
حالا ویندوز از شما درباره کتابخانه هایی که می خواهید به اشتراک گذاشته شوند، سئوال خواهد کرد. پس از انتخاب این موارد، پنجره کلمه عبور Homegroup ظاهر خواهد شد. کلمه عبوری که در قدم 5 ایجاد شده بود را تایپ کرده و بر روی کلید Next کلیک نمایید. پس از یک وقفه کوتاه، کامپیوتر شما به Homegroup ملحق خواهد شد.
شما اکنون می تواید به تمام فایل های به اشتراک گذاشته شده در داخل Homegroup خود دسترسی پیدا کنید. بر روی گوی Start و سپس Computer کلیک نمایید. در پانل سمت چپ پنجره، بر روی گزینه Homegroup کلیک کنید. به یاد داشته باشید شما تنها به فایل های به اشتراک گذاشته شده بر روی کامپیوترهای "روشن" در داخل Homegroup خود دسترسی خواهید داشت. هنگامی که به یک Homegroup جدید ملحق می شوید، ویندوز بطور خودکار هر چاپ گر به اشتراک گذاشته شده ای که در Homegroup مورد نظر بیابد را در اختیار شما قرار خواهد داد.
با این حال شما در عین حال می توانید چاپگرها را بطور دستی اضافه نمایید. برای این کار بر روی گوی Start کلیک نموده، گزینه Devices and Printers را انتخاب کرده و سپس در قسمت بالای پنجره ای که ظاهر می شود بر روی گزینه Add Printer کلیک نمایید. گزینه Add a network wireless or Bluetooth printer را کلیک نمایید تا ویندوز برای یافتن چاپ گرهای قابل دسترسی، به اسکن شبکه بپردازد.
Homegroupها تنها بر روی کامپیوترهای Winsows7 قابل دسترسی هستند. بنابراین، به اشتراک گذاشتن فایل ها با کامپیوترهایی در داخل شبکه تان که از ویندوز ویستا یا XP استفاده می کنند، اندکی متفاوت خواهد بود. برای دسترسی به فایل های ذخیره سازی شده بر روی pcهای قدیمی تر، باید مطمئن شوید که آنها در همان گروه کاری کامپیوتر Winsows7 شما قرار دارند. نام پیش فرض گروه کاری در Winsows7 بصورت "WORKGROUP" تنظیم شده است.
برای تنظیم نام گروه کاری بر روی کامپیوترهای خود، بر روی آیکن (Computer (My Computer در ویندوز XP کلیک راست نموده و سپس گزینه Properties را انتخاب کنید. در بخش Computer Name، بر روی لینگ Change Settings کلیک نمایید. در جعبه محاوره ای که ظاهر می شود، بر روی کلید Change کلیک نموده و سپس نام مورد نظر خود برای گروه کاری را در فیلد Workgroup وارد کنید (توجه داشته باشید که این نام باید بر روی تمام کامپیوترهای داخل شبکه خانگی شما یکسان باشد). حالا بر روی گوی Start و سپس Computer کلیک نمایید. با انتخاب کامپیوتر مقتضی در داخل بخش Network پانل سمت چپ این پنجره،می توانید به فولدرهایی که بر روی آن کامپیوتر به اشتراک گذاشته شده اند، دسترسی پیدا کنید.
روش به اشتراک گذاری اینترنت بین کامپیوترهای شبکه

یکی از بهترین ویژگی های هر شبکه، توانایی آن برای به اشتراک گذاشتن اتصال اینترنت شما است. شبکه به هر یک از اعضای خانواده شما امکان می دهد تا از کامپیوتر دسک تاپ و یا لپ تاپ خودش به انجام فعالیت های آنلاین بپردازد. ساده ترین راه برای دستیابی به این مزیت، استفاده از یک روتر است، یک ابزار شبکه سازی که به آسانی امکان اتصال کامپیوترهای شما به یکدیگر و همچنین به اینترنت را فراهم می نماید. با این حال اگر یک روتر در اختیار ندارید، شیوه دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد.
ویندوز دارای یک ویژگی با نام ICS(Internet Connection Sharing)است که به شما اجازه می دهد یک اتصال اینترنت (بر روی یکی از کامپیوترهای شبکه خود)را با تمام PCهای دیگری که بر روی آن شبکه حضور دارند به اشتراک بگذارید. این ویژگی به اندکی زمان برای راه اندازی احتیاج دارد، اما نگران نباشید زیرا ما در این مقاله تمام مراحل مورد نیاز شما را بطور کامل توضیح داده ایم.
شروع فرآیند

فرآیند راه اندازی Internet Connection Sharing بر روی کامپیوتر میزبان آغاز می گردد، یعنی سیستمی که مستقیما به اینترنت متصل می شود. اگر این یک کامپیوتر مبتنی بر ویندوز7 است، باید به Networtk and Sharing Center رفته و بر روی Change adaptor Setting کلیک نمایید. سپس بر روی آیکن متناظر با اتصال اینترنت خود کلیک راست نموده، گزینه properties را انتخاب کرده و سپس به برگه Sharing بروید. آیا در این کادر محاوره ای، برگه Sharing وجود ندارد؟ پس شما نمی توانید از ICS استفاده کنید و باید برای یافتن یک جایگزین رایگان به بخش AnalogX Proxy مراجعه نمایید.
اما اگر یک برگه Sharing در اختیار دارید، گزینه Allow other network users to connect through this computer's internet connection را فعال کنید. اتصال اینترنت متناظر با شبکه محلی خود را در جعبه Home Networking Connection انتخاب کرده و سپس بر روی OK کلیک نمایید.
فعال کردن ICS بر روی کامپیوترهای میزبان مبتنی بر ویندوز XP تا حدودی متفاوت است. در این گونه سیستم ها به پانل کنترل ویندوز رفته، بخش Network and Internet Connections را انتخاب کرده و سپس برروی Network Connections کلیک نمایید. آیکن متناظر با اتصال اینترنت خود را یافته، بر روی آن کلیک راست نموده، گزینه properties را انتخاب کرده و سپس بر روی Advanced کلیک نمایید. در اینجا باید بخشی تحت عنوان Internet Connection Sharing وجود داشته باشد.
اگر این بخش را می بینید، گزینه Allow other network users to connect through this computer's internet connection را فعال کرده و بر روی OK کلیک نمایید. اگر از یک اتصال باند پهن استفاده می کنید، گزینه "Allow other network users to control or disable the shared internet connection" را غیر فعال نمایید تا مطمئن شوید که خودتان متصدی اتصال مورد نظر هستید. اما اگر بخش Internet Connection Sharing را نمی بینید، به نظر می رسد ویندوز به شما اجازه نمی دهد که از ICS استفاده نمایید. برای بررسی یک گزینه دیگر به بخش AnalogX Proxy مراجعه نمایید.
بهترین عملکرد ICS زمانی خواهد بود که به آن اجازه دهید خودش آدرس های IP را به کامپیوترهای موجود بر روی شبکه تان اختصاص دهد، بنابراین توصیه می کنیم که این بخش را بعداً پیکربندی نمایید. به سایر سیستم های موجود بر روی شبکه خود بروید. اگر این سیستم ها از ویندوز XP استفاده می کنند،اپلت Networ Connections را از پانل کنترل ویندوز اجرا کنید.
بر روی آیکن متناظر با شبکه خود کلیک راست نموده و گزینه properties را انتخاب کنید. به برگه General رفته،در بخش This connection uses the following items" بر روی (internet protocol (TCP/IP کلیک نموه و سپس بر روی کلید properties کلیک کنید. مطمئن شوید که گزینه Obtain an IP address automatically فعال است و سپس بر روی OK کلیک نمایید. این مراحل را بر روی تمام کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز XP در شبکه خود تکرار کنید.
هر یک از سیستم های مبتنی بر ویندوز 7 بر روی شبکه شما، باید برای دریافت خودکار آدرس های ICS از,IP بر روی سیستم میزبان،پیکربندی شوند. بر روی هر یک از کامپیوترهای ویندوز7 خود، به پانل کنترل ویندوز رفته و بخش Network and Internet Connection را انتخاب کنید. اپلت Network and Sharing Center را اجرا کرده و بر روی Change adaptor settings کلیک نمایید.
آیکن متناظر با شبکه خود را یافته، بر روی آن کلیک راست نموده و سپس گزینه properties را انتخاب کنید. در فهرست This connection uses the following items" بر روی (TCP/IPv4) 4 Internet protocol Version کلیک نموده و سپس بر روی کلید properties کلیک کنید. گزینه Obtain an IP address automatically را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک نمایید.
آزمایش شبکه

حالا شما بخش های اصلی ICS را راه اندازی کرده اید، ولی ممکن است کارهای دیگری هنوز باقی مانده باشند. آزمایش شبکه تان می تواند به تعیین این موضوع کمک کند. به سیستم میزبان خود برگشته، آن را مجددا راه اندازی نموده و به اینترنت متصل شوید. حالا به یکی از کامپیوترهای دیگر خود رفته، آن را مجددا راه اندزی نموده و یک پنجره مرورگر وب را باز کنید. آیا می توانید به مرور سایت های وب بپردازید؟ اگر اینطور است، بررسی eMailهای خود و اجرای سایر نرم افزارهای کاربردی وابسته به اینترنتی که ممکن است بخواهید از آنها استفاده کنید را آزمایش نمایید.
اگر همه چیز درست به نظر می رسد، همین فرآیند را بر روی سایر کامپیوترهای شبکه خود نیز تکرار کنید. اگر همه کامپیوترهای شما می توانند به وب دسترسی پیدا کنند، تبریک می گویم زیرا کارتان در همین جا به پایان رسیده است: شما ICS را راه اندازی کرده اید و ویژگی مذکور از این به بعد بطور خودکار عمل خواهد نمود. اما اگر سیستم های شبکه شما هنور نمی توانند به اینترنت دسترسی پیدا کند، زمان آن رسیده است که به عیب یابی وضعیت بپردازیم و این کاری است که ما در ادامه انجام خواهیم داد.
اگر وقتی بر روی کامپیوترهای شبکه خود برای دسترسی به وب تلاش می کنید، با یک کارد محاوره ای اتصال مواجه می شوید، ممکن است بتوانید مشکل را به سادگی برطرف نمایید. به یکی از سیستم های شبکه خود (نه کامپیوتر میزبان) رفته فرمان INETCPL.CPL را وارد کرده (بخش Run در ویندوز XP و فیلد جستجو در ویندوز 7) و سپس کلید Enter را فشار دهید. به این ترتیب، جعبه محاوره ای Internet Options ظاهر خواهد شد. به برگه Connections رفته و مطمئن شوید که گزینه Never dial a connection فعال است.
سپس، بر روی کلید LAn Settings کلیک نموده و گزینه های Automatically detect settings, Use automatic configuration script و Use a proxy server for your LAN را غیرفعال کنید. بر روی OK کلیک نموده و سپس کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید. یکبار دیگر مرورگر وب را باز کرده و برای دسترسی به وب تلاش نمایید. این بار کامپیوتر مورد نظر باید بجای تلاش برای برقراری اتصال خودش باید از اتصال اشتراکی موجود استفاده نماید.
اگر سیستم های موجود برروی شبکه شما ظاهرا نمی توانند اتصال اینترنت را ببینند، ممکن است یک فایروال ارتباطات آنها را مسدود کرده باشد. شما بر روی اتصال اینترنت اشتراکی خود به یک فایروال نیاز خواهید داشت، اما ارتباط شبکه مابین کامپیوترهایتان به فایروال نیازی ندارد. اگر یکی از pcهای دارای ویندوز XP است، فرمان NCPL.CPL را در فیلد Run (از منوی Start) وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید تا اپلت Network Connections اجرا شود.
بر روی آیکن شبکه کلیک راست نموده و سپس بر روی کلید properties کلیک کنید. به برگه Advanced رفته، بر روی کلید windows Firewall Settings کلیک نموده و مطمئن شوید که فایروال غیرفعال است. اگر از یک فایروال طرف ثالث استفاده می کنید، مطمئن شوید که از اتصال اینترنت شما محافظت می نماید اما ارتباطات شبکه تان را مسدود نمی کند.
هیچ موفقیتی بدست نیاورده اید؟ آزمایش های خود را بر روی هر یک از pcها تکرار کرده و برای دسترسی به اتصال اینترنت تلاش نمایید. اگر یکی از سیستم ها در این زمینه موفق شد، می توانید مطمئن باشید که pc میزبان بطور صحیح پیکربندی شده است و مشکل شما باید به خود سیستم های کلاینت مربوط باشد. بررسی کنید که آیا کامپیوترهای شبکه هنوز می توانند فایل ها و منابعی غیر از اتصال اینترنت شما را به اشتراک بگذارند یاخیر.
اگر در این مورد نیز موفق نبودید، مطمئن شوید که مراحل ذکر شده در این مقاله را به دقت دنبال کرده اید و به جستجوی کابل های قطع شده بپردازید. اپلت Windows Services را با وارد کردن فرمان SERVECES.MSC اجرا نموه و مطمئن شوید که ICS آغاز گردیده و غیرفعال نیست. کابران ویندوز xp در عین حال می توانند شبکه خود را با ویزارد Network Setup پیکربندی کنند. این ویزارد به راه اندازی یک اتصال اینترنت اشتراکی و موارد گوناگون دیگری کمک خواهد کرد. برای آزمایش این روش، فرمان NETSETUP را در فیلد Run وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید.
AnalogX Proxy

اگر ICS بر روی شبکه شما کار نمی کند و یا می خواهید گزینه های دیگری را امتحان کنید، چند freeware جایگزین برای آن وجود دارند.
AnalogX Proxy یکی از بهترین نمونه ها در این زمینه به حساب می آید. آخرین نسخه این ابزار را بارگذاری نموده و آن را بر روی pc میزبان خود نصب و اجرا کنید. به این ترتیب، یک آیکن در System Tray ظاهر خواهد شد که نشان می دهد این ابزار فعال است. برای اجرای موفقیت آمیز AnalogX Proxy، باید شبکه خود را بصورت متفاوتی پیکربندی نمایید. مراحل قبلی ذکر شده در بالا را انجام دهید اما بجای انتخاب گزینه Obtain an IP, address automatically یک آدرس IP متفاوت را برای هر یک از کامپیوترهای موجود در شبکه خود تعیین کنید. حالا به یکی از pcهای شبکه سازی شده خود رفته و پیکربندی نرم افزارهای کاربردی خود را برای کار با AnalogX Proxy را آغاز کنید. برای مثال، پیکربندی تنظیمات Internet Explorer، تنها چند لحظه طول می کشد. برای این منظور، در جعبه محاوره ای Internet Options به برگه Connections رفته و بر روی کلید LAN Settings کلیک نمایید. گزینه "Use a proxy ...server" را فعال کرده، آدرس IP کامپیوتر میزبان خود را در فیلد مربوطه وارد نموده، عدد 6588 را در فیلد Port وارد کرده و نهایتا بر روی Ok کلیک نمایید. مرورگر شما باید بالافاصله کار کند.
منبع: بزرگراه رایانه 135

درباره وبلاگ

وبلاگی حاوی مطالب گوناگون از ورزش و اینترنت
در یک کلام اینترنت برای همه
مدیر وبلاگ : حمیدرضا SHRH

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • محبوبترین تیم فوتبال جهان از دیدگاه شما ؟نویسندگان

log
.: سایت تخصصی هواداران بارسلونا در ایران :.
ام لاس

حدیث روز

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic